top of page
2023
High point trophy award

FTCH AFTCH Awe Gust Black Eyed Bandit (Bandit)

2023 Canadian High Point Dam

 

Owner/Handler: Sheila Bonin

Breeder: Dave & Cheryl Scott

CONGRATULATIONS SHEILA & BANDIT

This is the Second time Bandit has won this award.

This is from ONE litter of puppies.

That is just how good that one litter is.   Amazing.

October 13 & 14

BC Hunt Test Group

ESSA HUNT TESTS

 

ESSA hosted two days of hunt tests this weekend at the Swamp Dog Farm near Black Creek, Vancouver Island, BC and a great time was had by all.  There were a total of 28 entries over the two days.  Thanks to the judges - Nancy Holland, Kathy Miner and Dave Thompson.  Thanks to the guns - Shawn Hackett (Gun Captain) and his gun team comprised of Aaron Dingman, Val Weaver, Brant Roche and Dave Thompson.  Also, thanks to Sheila Bonin acting as event secretary.  Very special thanks to Kim Chester for chairing the events.

 

Hunt tests are a great way to spend a day with your dog in a non-competitive environment and is a way that ESSA can offer an activity for those who do not field trial.  

 

The following dogs earned qualifying scores on Friday, October 13:

 

Working                

                               Believe in Magic ("Harley")                                                       Amanda Glickman

                                                             

Junior                

                               Bushbuster's Bobbi Jo ("Bobbi")                                                Richard Murphy

                               Skaar's Sweet as Hunnicutt UTD ("Hunni")                               Paige Dombroskils

                                                        

 Master                

                               Salmon Creek Nymph Calista CDX TD ("Calli")                      Kimberly Chester                       

                               Abitt Ambitious JH SH ("Abby")                                               Richard Murphy

                               AFTCH Brickburn's Birddog Ilanga ("Suni")                             Wayne Brennen

The following dogs earned qualifying scores on Saturday, October 14:

 

Working                

                               Shardon's Sparkplug Baby ("Flint")                                           Sharleen Peitsch-Tyerman

                                                            

Junior                    

                               Bushbuster's Bobbi Jo ("Bobbi")                                                Richard Murphy

                               Skaar's Sweet as Hunnicutt UTD ("Hunni")                               Paige Dombroskils

 

Master                  

                               Salmon Creek Nymph Calista CDX TD ("Calli")                      Kimberly Chester                       

                               Abitt Ambitious JH SH ("Abby")                                               Richard Murphy

                               AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse ("Duma")                        Wayne Brennen

 

Thanks to everyone who participated.

September 17

first place ribbon brat

AFTCH FTCH Wynnridge's Bird Dog

Rascal (Rascal)

1st Place - ESSA Open All-Age Stake

 

Owner/Handler: Boyd McIntyre

Breeder: Sheila Bonin

Fourth place ribbon  duma

AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse (Duma)

4th Place - ESSA Open All-Age Stake

Owner/Handler: Wayne Brennen

Breeder: Sheila Bonin

September 16

First place ribbon suni

AFTCH Brickburn's Birddog Ilanga (Suni)

1st Place - ESSA Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Wayne Brennen

Breeder: Sheila Bonin

New Canadian Amateur Field Trial Champion

CONGRATULATIONS WAYNE & SUNI

thrid place ribbon brat

AFTCH FTCH Wynnridge's Bird Dog

Rascal (Rascal)

3rd Place - ESSA Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Boyd McIntyre

Breeder: Sheila Bonin

Diesel & Janet winner blue ribbon

Windyplains Diesel (Diesel)

4th Place - ESSA Amateur All-Age Stake 

 

Owner/Handler: Lanny & Janet Wells/Rod Jack

Breeder: Rod Jack

S & Blade more ribbons

Bushbusters Blade (Blade)

2nd Place - ESSA Puppy Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

September 9

Rocky trial placement

Coldwaters Rock and Roll (Rocky)

1st Place - Prairie Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Rod Jaeger

Breeder: Clay Earl

September 8

jade placement

Abitt of a Jaded Bird (Jade)

4th Place - Prairie Open All-Age Stake

 

Owner/Handler: Chris Stangl/Casey Butz

Breeder: Casey Butz

September 7

Rocky third place

Coldwaters Rock and Roll (Rocky)

3rd Place - Prairie Open All-Age Stake

 

Owner/Handler: Rod Jaeger

Breeder: Clay Earl

September 4

Trial ribbon third place

AFTCH FTCH Wynnridge's Bird Dog

Rascal (Rascal)

3rd Place - CESSC Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Boyd McIntyre

Breeder: Sheila Bonin

New Canadian Amateur Field Trial Champion

CONGRATULATIONS BOYD & RASCAL

Blade shandell fourth place

Bushbusters Blade (Blade)

3rd Place - CESSC Puppy Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

Photo Coming 

Soon

Thunderhills Bird Dog Ace of Spades (Ace)

4th Place - CESSC Puppy Stake

Owner/Handler: Sheila Bonin

Breeder: Mark Henderson

September 3

Blade shandell first place

Bushbusters Blade (Blade)

1st Place - CESSC Limit Stake

4th Place - CESSC Puppy Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

September 2

Diesel & Janet winner ribbons

Windyplains Diesel (Diesel)

1st Place - CESSC Amateur All-Age Stake 

 

Owner/Handler: Lanny & Janet Wells/Rod Jack

Breeder: Rod Jack

Boyd  two third place ribbons

FTCH Wynnridge's Bird Dog Rascal (Rascal)

3rd Place - CESSC Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Boyd McIntyre

Breeder: Sheila Bonin

Springer spaniel trial ribbon

Bushbusters Blade (Blade)

2nd Place - CESSC Limit Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

July 8 & 9

ESSA HUNT TESTS

 

ESSA hosted two days of hunt tests this weekend at the Hopewell Conservation Site and a great time was had by all.  There were a total of 43 entries over the two days.  Thanks to the judges - Rod Jaeger, Boyd McIntyre, Steve Harper and Tim Bashforth.  Thanks to the guns - Aaron Dingman (Gun Captain) and his gun team comprised of Peter Lavallee, Shandell Laycraft, Dave Robinson and Wayne Brennen.  Also, thanks to Boyd McIntyre acting as event secretary.  Very special thanks to Steve Harper for chairing the events.

 

Hunt tests are a great way to spend a day with your dog in a non-competitive environment and is a way that ESSA can offer an activity for those who do not field trial.  

 

The following dogs earned qualifying scores on Saturday, July 8:

 

Working                

                               Skaar's Sweet as Hunnicutt UTD ("Hunni")                               Paige Dombroski

                               Brickburn's Birddog Ilanga ("Suni")                                          Wayne Brennen

                               Dayridge's Flying Under the Radar ("Radar")                            Paige Dombroski

                               Coldwater's Trick Shot Ricochet ("Ricochet")                           Peter Lavallee

                               AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse ("Duma")                        Wayne Brennen

                               Polem's Birch Bandit ("Bandit")                                                 Dave Robinson

                              

Junior                

                               Coldwater's Trick Shot Ricochet ("Ricochet")                           Peter Lavallee

                               Windyplains Jokers' Wild ("Stanley")                                        Janet Wells

                               Bushbusters Blade ("Blade")                                                      Shandell Laycraft

                               Abitt Like Sam I Am ("Sam")                                                     Chris Stangl

                               Bushbuster's Zoe's Cynergy ("Amos")                                       Steve Harper                       

                               Windyplains Diesel ("Diesel")                                                    Janet Wells

                            

Senior                   

                               Salmon Creek Nymph Calista CDX TD ("Calli")                      Kimberly Chester

                               FTCH AFTCH AFC Bushbuster's Yankee Brat ("Brat")            Boyd McIntyre

  

Master                

                               Salmon Creek Nymph Calista CDX TD ("Calli")                      Kimberly Chester                       

The following dogs earned qualifying scores on Sunday, July 9:

 

Working                

                               Polem's Birch Bandit ("Bandit")                                                 Dave Robinson

                               AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse ("Duma")                        Wayne Brennen

                               Dayridge's Flying Under the Radar ("Radar")                            Paige Dombroski

                               Coldwater's Trick Shot Ricochet ("Ricochet")                           Peter Lavallee

                               Brickburn's Birddog Ilanga ("Suni")                                          Wayne Brennen

                               Skaar's Sweet as Hunnicutt UTD ("Hunni")                               Paige Dombroski

                             

Junior                    

                               Windyplains Jokers' Wild ("Stanley")                                        Janet Wells

                               Bushbuster's Zoe's Cynergy ("Amos")                                       Steve Harper

                               Coldwater's Trick Shot Ricochet ("Ricochet")                           Peter Lavallee

                               Dayridge's Flying Under the Radar ("Radar")                            Paige Dombroski

                               Bushbusters Blade ("Blade")                                                      Shandell Laycraft

 

Master                  

 Brickburn's Birddog Ilanga ("Suni")                                          Wayne Brennen

 FTCH AFTCH Awe Gust Black Eyed Bandit SH ("Bandit")     Sheila Bonin

 Abitt Ambitious JH SH ("Abby")                                               Richard Murphy

 AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse ("Duma")                        Wayne Brennen

 

Thanks to everyone who participated.

June 25

DUMA June 2023 first place open

AFTCH Brickburn's Birddog Eclipse (Duma)

1st Place - CESSC Amateur All-Age Stake

Owner/Handler: Wayne Brennen

Breeder: Sheila Bonin

June 24

Photo Coming 

Soon

Bushbuster's Zoe's Cynergy (Amos)

4th Place - CESSC Puppy Stake

 

Owner/Handler: Steve Harper

Breeder: Joe Perin

Blade won a trial

Bushbusters Blade (Blade)

4th Place - ESSA Limit Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

June 23

Bobbi and Rick first place

Bushbuster's Bobbi Jo (Bobbi)

2nd Place - CESSC Puppy Stake

 

Owner/Handler: Richard Murphy

Breeder: Joe Perin

Photo Coming 

Soon

Bushbuster's Zoe's Cynergy (Amos)

4th Place - CESSC Limit Stake

 

Owner/Handler: Steve Harper

Breeder: Joe Perin

June 11

Female handler placement

Abitt Like Sam I Am (Sam)

4th Place - ESSA Amateur All-Age Stake

 

Owner/Handler: Chris Stangl

Breeder: Casey Butz

Blade ribbon

Bushbusters Blade (Blade)

2nd Place - ESSA Puppy Stake

Owner/Handler: Shandell Laycraft

Breeder: Nancy Holland

June 10

jade placement

Abitt of a Jaded Bird (Jade)

1st Place - ESSA Open All-Age Stake

 

Owner/Handler: Chris Stangl/Casey Butz

Breeder: Casey Butz

Bobbi second place akc trial

Bushbuster's Bobbi Jo (Bobbi)

1st Place - ESSA Puppy Stake

 

Owner/Handler: Richard Murphy

Breeder: Joe Perin

Ricochet placement

Coldwater's Trick Shot Ricochet (Ricochet)

4th Place - ESSA Puppy Stake

 

Owner/Handler: Kimberley Chester/Peter Lavallee

Breeder: Clay Earl

English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
English Springer Spaniel English Cocker Spaniel
bottom of page